Barcode: 20511715
Fruit & barley peach
by Coop Gro
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
no added sugar
Categories
Available in
ireland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 2.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 0.2 g |
| of which sugars | 0.2 g |
| Fiber | 0.1 g |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Concentrated no added sugar peach and barley juice drink with sweeteners. CONTAINS NATURALLY OCCURRING SUGARS Ingredients Water, 10% Peach Juice from Concentrate, Acids: Citric Acid, Malic Acid; Flavourings, Stabilisers: Carboxy Methyl Cellulose, Xanthan Gum, Gum Arabic, Glycerol Esters of Wood Rosins; Preservatives: Potassium Sorbate, Sodium Metabisulphite; Oml regulator: Sodium Citrate; Antioxidant: Ascorbic Acid; Fruit and Sweeteners: Acesulfame K, Sucralose; Barley Extract, Acidity Vegetable Concentrates (Carrot, Blackcurrant), Colour: Carotenes.
Additives
e160a
e202
e223
e296
e300
e330
e331
e414
e415
e445
e466
e950
e955
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
HUILE VIERGE DE LIN BIO
Vigean
C
So good !
Milkana, Savencia
C NOVA 4
QUINTUOR BIO
Vigean
C NOVA 2
Marquis 80%MG Doux
Marquis
E NOVA 4
Huile d'Olive
Vigean
B NOVA 2
Huile de noix vigean
Vigean
B
Huile vierge de cameline
Vigean
C
Huile d'olive Biologique vierge extra
VIGEAN
B NOVA 2
Huile Vierge Chanvre Bio France
Vigean
B NOVA 2
Huile de sésame
Vigean
C
Huile Olive Cameline
Vigean
C NOVA 2
OLIVE VIERGE EXTRA BIO DC
De domaine de clairbois
B NOVA 2