Barcode: 0766244770221
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 266.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 6.3 g |
| Carbohydrates | 28.1 g |
| of which sugars | 12.5 g |
| Fiber | 3.1 g |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Flour shortening (partially hydrogenated soy and cottonseed oil, with mono diglycerides & polysorbate 60), sugar, whole eggs, cream cheese, margarine, butter vanilla flavor, butter flavor. apricot: sweetners, (corn syrup, sugar) water, apricot, dehydrated apples, pectin, citric acid, lemon juice, sodium benzoate, potassium sorbate, sulfur dioxide, sodium sulfite, art. flavor
Additives
e202
e211
e220
e221
e330
e435
e440
Related Products in Snacks
Zartbitter schokolade
dennree
E NOVA 3
Käpt'n Keks, Dinkel
Dennree
E
Nuss Nougat Schokolade
dennree
E NOVA 4
Milchcreme Schokolade
dennree
E NOVA 4
Winterschokolade Gebrannte Mandel & Orange
Dennree, Meybona
E NOVA 3
Ingwerstäbchen Zartbitter
Dennree
E NOVA 3
feine bitter schokolade
dennree
E NOVA 3
Marzipan
dennree
D NOVA 4
Edel-Nougat
Dennree
E NOVA 3
Edel-Marzipan mit Zartbitterschokolade
Dennree
E NOVA 4
Winter Schokolade Bratapfel
Dennree, Meybona
E NOVA 3
Kuvertüre Zartbitter
Dennree
NOVA 3