Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 381.0 kcal |
| Fat | 23.8 g |
| of which saturated | 9.5 g |
| Carbohydrates | 33.3 g |
| of which sugars | 14.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.8 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Wheat, flour (niacin, iron, thiamine mononi-trate, riboflavin, folic acid), water, margarine (modified palm oil, canola oil, water, sugar, soya lecithin, monoglycerides, potassium sorbate, citric acid, artificial flavour, colour: annatto), salt, deactivated yeast, butter flavour (corn oil and/or soybean oil, natural and artificial flavour ingredients). apple filling: water, glucose-fructose, apple, modified corn starch, sugar, gellan gum, artificial flavour, malic acid, potassium sorbate, sodium metabisulphite, spices (cinnamon, nutmeg), colours (yellow # 6, caramel). topping: coarse sugar.
Additives
Related Products in Snacks
Riegelein Gmbh & Co.Kg, Fine Hollow Chocolate
Brady Enterprises Inc
Salted cashews snacks
Big Y, Fabrizio Usa
The Toffeebox, Milk Chocolate Pecan, Pecan
Caldo International Inc.
Riegelein Confiserie, Kids Creativ Creative Set With Chocolate
Brady Enterprises Inc
Riegelein, Riegelein Confiserie
Brady Enterprises Inc
Riegelein Confiserie, Minis Solid Chocolate
Brady Enterprises Inc
Riegelein Confiserie, Easter Basket Fine Hollow Chocolate
Brady Enterprises Inc
Riegelein Confiserie, Fine Solid Minis Chocolates
Brady Enterprises Inc
Rye & Wheat Crackers
Marks & Spencer
Riegelein, Fine Milk Chocolate
Brady Enterprises Inc
Amello's Family Bakery, Cookies, Sesame Regina
Caldo International Inc.
Regelein, Giant Easter Bunny
Brady Enterprises Inc