Barcode: 0886926045925
Fruit Bites Value Pack
by Meijer Inc.
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 65.0 g |
| Fiber | 5.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Strawberry & apple fruit bites:concentrated apple puree and juice (contains ascorbic acid), concentrated strawberry juice, natural flavor, purple carrot juice concentrate (for color), pectin, glaze (refined coconut oil), shellac beeswax). raspberry & blueberry fruit bites: concentrated apple puree and juice (contains ascorbic acid), concentrated raspberry and blueberry juices, natural flavor, purple carrot juice concentrate (for color), pectin, glaze (refined coconut oil, shellac, beeswax).
Additives
e440
e901
e904
Related Products in Snacks
Tartelettes fraise
Chabrior
D NOVA 4
Biscuits Thé 335g
Chabrior
E NOVA 4
Spéculoos 500g (2 x 250g)
Netto
E NOVA 3
GOUTERS FOURRES RONDS CHOCOLAT NETTO - 500g
Netto
E NOVA 4
Mix apéritif (mélange de graines et raisins) - BIO
Bouton d'or
D NOVA 3
Tablette BIO dessert - Chocolat au lait - 200g
Ivoria
E NOVA 4
Barres de céréales aux noisettes x6 - 126g
Netto
D NOVA 4
Tentazione chocolat
Chabrior
E NOVA 4
Batonnets enrobés de chocolat au lait sans gluten - 125g
Regain
E NOVA 4
Chabrior - Cookies choco pepit'
Chabrior,Intermarché
E NOVA 4
Biscuits petit déjeuner miel et chia
Chabrior
C NOVA 3
BOUDOIRS AUX OEUFS FRAIS BIO - 175g
Chabrior
E NOVA 3