Barcode: 7707353200981
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 290.0 kcal |
| Fat | 12.0 g |
| of which saturated | 7.0 g |
| Carbohydrates | 38.0 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | 1.0 g |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Enriched flour (wheat flour, niacin reduced iron, vitamin a1, vitamin a2, folic acid, azodicarbonamide, ascorbic acid), pasteurized eggs, vegetable margarine (palm tree), wine sugar, raisins, figs, brazilian nuts, artificial flavors (vanilla, cinnamon), natural caramel coloring, baking powder (sodium bicarbonate, monocalcium phosphate anhydrous), spices (cloves, nutmeg, cinnamon), preservatives (potassium sorbate, calcium propionate), calcium phosphate (ph regulator). less than 0.1% alcohol content.
Additives
e150c
e202
e282
e927
e927a
Related Products in Snacks
Snack di Mais gusto Formaggio
Salati Preziosi
D NOVA 4
Krumiro al cacao
Happy Farm
C NOVA 4
Sinfonia barocca
casa don Puglisi
E NOVA 3
Patatine
Salati Preziosi
D
Patatine con sorpresa (Pokémon, Scooby-Doo)
Salati Preziosi
D NOVA 3
Σοκολάτα Γάλακτος
Libero Mondo
E NOVA 4
Patatine Fritte Gusto Barbecue
Salati Preziosi
D NOVA 4
Cioccolato di Modica al Pistacchio
E NOVA 3
Biscotto unico i biscotti letterari
Eppingher
E NOVA 3
Patatine Classiche Party go
Preziosi Food S.p.A.
D NOVA 3
Fiocchi di neve
casa don Puglisi
E NOVA 3
Dolce Savoia
Casa Don Puglisi
D NOVA 4