Barcode: 0038900740702
Fruit Bowls Variety Pack
by Dole
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
no added sugar
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 61.9 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 14.2 g |
| of which sugars | 12.4 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
PEACHES, WHITE GRAPE JUICE FROM CONCENTRATE (WATER, WHITE GRAPE JUICE CONCENTRATE), LEMON JUICE FROM CONCENTRATE (WATER, LEMON JUICE CONCENTRATE), NATURAL FLAVORS, AND ASCORBIC ACID (VITAMIN C) TO PROMOTE COLOR RETENTION
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Sparkling lemon beverage with 16% lemon juice from concentrate, limonata
D NOVA 4
Sparkling Lemon Beverage
Nestlé
E NOVA 4
Whole green chiles
A NOVA 3
Italian sparkling beverage
Sanpellegrino, Sanpellegrino S.P.A.
E NOVA 4
Sparkling blood orange beverage with 13% orange juice and 3% blood orange juice from concentrate, aranciata rossa
Sanpellegrino Usa Inc.
E NOVA 4
Diced green chiles
A NOVA 3
Italian Sparkling Grapefruit Beverage From Concentrate
Sanpellegrino, Sanpellegrino Usa Inc.
E NOVA 4
Yellow corn taco shells
Ortega
E NOVA 3
Guacamole seasoning mix
Ortega
NOVA 4
Sparkling blood orange beverage with 16% orange juice and 3% blood orange juice from concentrate, aranciata rossa
San Pellegrino
E NOVA 4
Sparkling lemon fruit beverages
E NOVA 4
Sparkling orange beverage with 19% orange juice from concentrate, orange
D NOVA 4