Barcode: 5028290092968
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 339.0 kcal |
| Fat | 11.5 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 54.4 g |
| of which sugars | 35.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.3 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Vine Fruits (24%) (Sultanas, Currants, Raisins), Sugar, WHEAT Flour (Calcium, Iron, Niacin, Thiamin), Water, Rapeseed Oil, Glace Cherries (9%) (Cherries, Glucose-Fructose Syrup, Sugar, Acidity Regulator, Citric Acid, Colour E127), Black Treacle (Cane Molasses, Partially Inverted Sugar Syrup), Whole EGG Powder, Humectant: Glycerine; Potato Starch, Whey Powder (MILK), Mixed Spice (Cassia Cinnamon, Coriander, Ginger, Allspice, Nutmeg, Cloves), Preservatives: Sodium Acetate, Acetic Acid; Raising Agents: E450, E500ii; Salt, Natural Lemon Flavouring.
Allergens
milk
Additives
e127
e260
e262
e262i
e330
e422
e450
e500
e500ii
Related Products in Snacks
MINI PRETZELS
SNYDER'S of Hanover
NOVA 3 Eco-Score B
Crunchy Roasted Edamame Sea Salt
The Only Bean
C NOVA 3
Candy theater box
Ferrara Candy Company
NOVA 4 Eco-Score B
Original Popcorn
Pop
C NOVA 3 Eco-Score B
Marzipan Schokoeier
dmBio
E NOVA 4
Buddy Bars Peanut Butter Wafers
Mrs Freshley's
E NOVA 4 Eco-Score D
Maui monk
Stellar
D NOVA 4 Eco-Score B
ALDI BIO Knusperecken Mais & Hülsenfrüchte kontrolliert ökologische Erzeugung vegan 1.39€ 80-g-Packung 1kg 17.38€
Aldi, Bio+, Aldi Bio
A NOVA 3
Tortilla Style Protein Chips Chili Lime Flavor
Quest
A NOVA 4
Pure Butter Shortbread
Walkers
E NOVA 3 Eco-Score B
Mexican Street Corn Pretzel Sticks
Pop Daddy
E NOVA 4 Eco-Score B
picco Salami
edeka
D NOVA 4