Barcode: 5031894000307
Fruit cake with steam ginger
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 329.0 kcal |
| Fat | 7.7 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 64.0 g |
| of which sugars | 41.7 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | — |
Ingredients
Sultanas (34%), sugar, rice flour, stem ginger (7%), potato starch, egg, margarine (palm fats and oils, water, lemon juice), glucose syrup, palm oil, humectants (glycerine), shortening, caramelised sugar, maize flour, raising agents (diphosphates, potassium hydrogen carbonate), stabiliser (xanthan gum, hydroxypropylmethylcellulose), emulsifiers (polyglycerol esters of fatty acids, mono-and diglycerides of fatty acids). preservative (potassium sorbate), salt.
Allergens
eggs
Additives
e202
e415
e422
e450
e464
e471
e475
e501
e501ii
Related Products in Snacks
Premium applesauce
B NOVA 1
S/F Candy Chocolate Peanuts
Harmons Inc
D NOVA 4
Bleached peanuts
D NOVA 1
Dark chocolate truffle
E NOVA 4
Organic apple sauce
A NOVA 1
Harmons, gumi trees & snowmen
D NOVA 4
Harmons, licorice, blueberry acai licorice
Harmons, Harmons Inc
D NOVA 4
Harmons, gummi bears candy, wild cherry
Harmons, Harmons Inc
D NOVA 4
Apple sauce
B NOVA 1
Harmons, gummi bears, green apple
Harmons, Harmons Inc
D NOVA 4
Harmons, gummi bears, watermelon
Harmons, Harmons Inc
D NOVA 4
Original apple sauce
A NOVA 1