Barcode: 0072680010037
Fruit candy
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
100 natural
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 302.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 81.4 g |
| of which sugars | 65.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Sugar. corn syrup, modified corn starch, pectin (pectin, disodium diphosphate, sodium polyphosphate, dextrose, dicalcium phosphate), fruit juice concentrates (strawberry, blueberry, boysenberry, raspberry), natural flavors, sodium citrate, citric acid, malic acid, red 40, soy lecithin.
Additives
e129
e296
e322
e322i
e330
e331
e341
e341ii
e440
e450
e450i
e452
e452i
Related Products in Snacks
Erdnussflips
ja!
D NOVA 3
Macarons
REWE Feine Welt
E NOVA 4
Gelee Bananen in Zartbitterschokolade
REWE Beste Wahl
E NOVA 4
Schoko-Tatzen
ja! Rewe
E NOVA 4
Popcorn
REWE Beste Wahl
E NOVA 4
Datteln im Speckmantel
REWE Feine Welt, Rewe
E NOVA 3
Soft Muffin Cookies
REWE Beste Wahl
E NOVA 4
Tortillachips mit Salz
Ja!, REWE, XOX Gebäck GmbH
D NOVA 3
Gemüse Chips
REWE
E NOVA 3
Erdnussflips
Ja!
D
Schokolade Edel-Bitter 85 % (Bio)
Halba, Rewe Bio
D NOVA 3
Schokoküsse
ja!
E NOVA 4