Fruit & Cereal Bars
by Full Circle
Labels
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 950.0 kcal |
| Fat | 14.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 190.0 g |
| of which sugars | 110.0 g |
| Fiber | 7.3 g |
| Proteins | 14.6 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
STRAWBERRY FILLING (ORGANIC EVAPORATED CANE JUICE, STRAWBERRIES, APPLE POWDER, FRUIT JUICE CONCENTRATE [PEAR, PINEAPPLE, APPLE, PEACH], TAPIOCA STARCH, VEGETABLE GLYCERIN, NATURAL FLAVOR, CITRIC ACID, PECTIN, CAROB BEAN GUM, RED CABBAGE EXTRACT AND ANNATTO FOR COLOR), ORGANIC WHEAT FLOUR, ORGANIC EVAPORATED CANE JUICE, ORGANIC INVERT CANE JUICE, ORGANIC EXPELLER PRESSED CANOLA OIL, ORGANIC OATS, ORGANIC WHEAT BRAN, ORGANIC WHEAT GLUTEN, ORGANIC HONEY, NATURAL FLAVORS (CONTAINS ORGANIC SOYBEAN OIL), NONFAT DRY MILK, CREAM OF TARTAR, SODIUM BICARBONATE, SOY LECITHIN (AN EMULSIFIER), MALTODEXTRIN (FROM CORN), CITRUC OIL, CARRAGEENAN, SEA SALT, ANNATTO AND TURMERIC (FOR COLOR), SODIUM SELENATE.
Allergens
Additives
Related Products in Undefined
Orange Juice
Clear Value, Topco Associates Inc.
Organic Steel Cut Oats
Full Circle Market
Fettuccini & Spinach Pasta In A Parmesan Cheese Sauce
Food Club
Ice Cream
Topco Associates Inc.
Toaster Pastries
Food Club
Chicken Broth
Food Club, Topco Associates Inc.
Crispy Onions
Food Club
Strawberry Soda
Food Club, Topco Associates Inc.
Coating Mix For Chicken
Food Club
Coating Mix For Pork
Food Club
Cream Of Chicken Condensed Soup
Food Club
Creamy Ranch Dressing
Clear Value, Topco Associates Inc.