Barcode: 0021130401895
Fruit & cheddar with flatbread snack pack
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 132.0 kcal |
| Fat | 5.7 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 16.0 g |
| of which sugars | 10.4 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Proteins | 3.8 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Apples (apples, calcium ascorbate [added to maintain freshness and color]), grapes, cheddar cheese (pasteurized milk, cheese culture, salt, enzymes, annatto [vegetable color], potato starch and powdered cellulose [to prevent caking], natamycin [a mold inhibitor]), flatbread chips (enriched wheat flour [malted barley flour, niacin, iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid], palm oil, salt, yeast).
Additives
e160b
e235
e460
e460ii
Related Products in Snacks
Fruit & vegetable puree
A NOVA 1
Vanilla quinoa crispies bars, vanilla
Beech-Nut
NOVA 4
Strawberry Oaty Bars
Beech-Nut
D NOVA 3
Jammin' Waffles
Beech-Nut
D NOVA 4
Organic snack pack yogurt & graham crackers
C NOVA 4
Beech nut fruity oat bars
Beech-Nut
NOVA 3
Beech nut veggies blend
Beech-Nut
A NOVA 1
Organic strawberry yogurt & graham crackers snack pack
C NOVA 4
Boston's, Popcorn, Aged White Cheddar
The Hain Celestial Group Inc.
E NOVA 4
Made with real fruit & whole grain banana & cocoa bars, banana & cocoa
C NOVA 4
Strawberry Fruity Oat Bars
Beech-Nut
D NOVA 3
Stonyfield Organic Strawberry Lowfat Yogurt & Chocolate Chip Cookies Snack Pack, 2.4 Oz, Yogurt: Strawberry; Cookies: Chocolate Chip
Stonyfield organic
C NOVA 4