Barcode: 0880066868024
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 310.0 kcal |
| Fat | 21.7 g |
| of which saturated | 13.0 g |
| Carbohydrates | 10.9 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 17.4 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Grapes, cheddar cheese (pasteurized milk, cheese cultures, salt, enzymes, annatto vegetable color [if colored]), pepperjack cheese (cultured milk, cream, jalapeno peppers, red bell peppers, salt, sodium phosphate, water, lactic acid, sorbic acid [preservative], enzymes), swiss cheese (pasteurized milk, cheese culture, salt, enzymes), crackers (whole rye, corn bran, contains one or more of the following: sunflower oil and/or safflower oil [with tocopherols (vitamin e) added to preserve freshness], salt and caraway).
Additives
e200
e270
e306
Related Products in Dairies
Yeo Valley Organic natural
Houghton, yeo valley
B NOVA 1
Mature Cheddar Cheese
Isle Of Man Creamery
D NOVA 3
Low fat natural yogourt
Ubley
B
Pure Butter Ghee
Natco
E NOVA 2
Ubley thick n creamy
C NOVA 4
Strawberry Bio Live Yoghurt
Yeo Valley
C NOVA 4
Finest Quality Pure Butter Ghee
KTC
E
Pure butter ghee
Natco
E
Half fat crème fraîche
Yeo Valley
D NOVA 1
Greek Feta Cheese
Co Op
D NOVA 3
Milk semi skimmed
Isle man creamery
A
Real dairy cream
Fielding Dairies
D NOVA 4