Barcode: 0044000033286
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 345.0 kcal |
| Fat | 5.2 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 72.4 g |
| of which sugars | 41.4 g |
| Fiber | 10.3 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Whole grain wheat flour, invert sugar, sugar, high fructose corn syrup, corn syrup, apple puree, soluble corn fiber, soybean oil, apple powder, modified corn starch, oat fiber, modified tapioca starch, partially hydrogenated cottonseed oil, resistant corn maltodextrin, whey (from milk), pectin, citric acid, natural flavor, salt, cinnamon, baking soda, soy lecithin, sodium citrate, sodium benzoate added to preserve freshness, vanillin (artificial flavor).
Allergens
milk
Additives
e322
e322i
e330
e331
e440
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Sesam-Krokant-Kokos Riegel
ener BiO, enerBiO
E NOVA 3
Früchteriegel Apfel-Banane
Babydream
D NOVA 3
Knackige Erdnussberge Zartbitter
Rossmann
E NOVA 4
Pains au Lait
Grafschafter,Maître Jean Pierre
C NOVA 4
Babydream Fruchtriegel Rote Beeren
Babydream, Rossmann
D NOVA 3
Doppelkeks mit Zartbittercreme
ener Bio
E
Spéculoos
Chocolaterie Monbana
E NOVA 3
Honig-Senf Nuss-Mischung
Genuss Plus, Genuss Pluss, Rossmann
E NOVA 4
Chips de légumes
ener Bio
D NOVA 3
50% Protein Cookie Dough Geschmack
WellMix SPORT
NOVA 4
Rote Peperoni
Globus
E NOVA 4
prokudent
Rossmann
NOVA 4