Barcode: 8723400761518
Fruit Chewy Dragees
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
natural colorings
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 388.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 1.9 g |
| Carbohydrates | 92.0 g |
| of which sugars | 69.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugar, glucose syrup, fruit juice 2%, (strawberry, orange, lemon), coconut oil, acidifier (E330), starch, cocoa butter, aroma, maltodextrin, thickener (E418, E466, E414), emulsifier (E473), glazing agent (E903), coloring (E160a(i), E162)
Allergens
orange
Additives
e160a
e160ai
e162
e330
e414
e418
e466
e473
e903
Related Products in Snacks
Butter crisps
Jules Destrooper
E NOVA 3
Amelia Coconut Biscuits
Jules Destrooper
E NOVA 4
Nutrition bar
E NOVA 4
Jules destrooper, thins biscuits, cookies, ginger, cinnamon
Jules Destrooper
E NOVA 4
Skinny Dipped Dark Chocolate Peanut Butter Cups
Costco Companies Inc.
NOVA 4
Peanut butter nutrition bar, peanut butter
Nbty Inc.
E NOVA 4
Nutrition Bar For Lasting Energy
Balance Bar
E NOVA 4
Ginger Thins
Jules Destrooper
E NOVA 4
Belgian Butter Biscuits
Jules Destrooper
E NOVA 3
Café noir
Verkade
D NOVA 4
Jules destrooper, florentines almond cookies
Jules Destrooper
E NOVA 4
Belgian chocolate thins
Jules Destrooper
E NOVA 4