Barcode: 0859560006218
Fruit + Chia Spread
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 2.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 44.4 g |
| Fiber | 5.6 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Wild berries (raspberries, strawberries, blackberries), cane sugar, chia seeds, lime juice, fruit juice for color.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
240 mini trendy sh.sq.neutral 1.5"
NOVA 3
Triple Berry Jam
Fischer & Wieser
D NOVA 4
192 fluted shell round neutral 1.75"
NOVA 3
280 MINI BOAT NEUTRAL 2.5"x1"
NOVA 3
120 BOAT NEUTRAL 4"x1.5"
NOVA 4
Shredded Hash Browns
Simply Potatoes
NOVA 4
96 trendy shell round neutral 2.75"
NOVA 3
240 mini trendy sh.round neutral 1.5"
NOVA 3
96 trendy shell square neutral 2.75"
NOVA 3
Strawberry Rhubarb Preserves, Strawberry Rhubarb
Fischer & wieser
D NOVA 4
Fredericksburg Peach Jam
Fischer & Wieser
NOVA 4
Diced Potatoes With Onion
Crystal Farms
C NOVA 4