Fruit Chutney Mini Cheddars
by Bakers
Categories
Available in
germany, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 491.0 kcal |
| Fat | 27.9 g |
| of which saturated | 15.8 g |
| Carbohydrates | 51.5 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Fiber | 3.9 g |
| Proteins | 10.6 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
Wheat Flour (Gluten)Unhydrogenated Vegetable Oil (Palm Fruit, Palm Kernel)Cheese Powder (Milk)Fruit Chutney Flavouring [Maize Flour**, Sugar, Acids (E262, E330, E296), Potassium Chloride, Salt, Vegetable Powders (Onion, Garlic), Yeast Extract, Flavourings, Anti-caking Agent (E551), Fruit Powder (Orange), Flavour Enhancers (E627, E631), Extracts of Spices (E160c), Herbs and Spices (Celery (Irradiated)), Sodium Saccharin (Non Nutritive Sweetener), Vegetable Oil (Sunflower Seed), Aspartame* (Non Nutritive Sweetener)]Whey Powder (Milk)SugarGlucose SyrupMalt Extract (Barley (Gluten))MSG (Flavour Enhancer)SaltAcid (E270)Raising Agents (Sodium Acid Pyrophosphate, Sodium Bicarbonate)FlavouringFlour Improver (Sodium Metabisulphite)
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Nussecken
Dinkel Butterkeks
DmBio
Dinkel kekse
DmBio
softe Kokoswürfel
Farmer's Snack, Farmers Snack
Vollmilch schokolade ganze Haselnuss
DmBio
Feine bitter Schokolade
DmBio, Dm
Spritzgebäck
Dinkel Doppelkeks
DmBio
Marzipan Kartoffeln
Odenwälder Marzipan
"Königsberger Bruch" Marzipan, geflämmt
Odenwälder Marzipan
Vollmilch Schokolade
DmBio
Schokolade Weiss
DmBio