Barcode: 0850017589049
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 419.0 kcal |
| Fat | 9.7 g |
| of which saturated | 4.8 g |
| Carbohydrates | 80.6 g |
| of which sugars | 61.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | — |
Ingredients
GLUCOSE SYRUP, SUGAR, HYDROGENATED PALM KERNEL OIL, GELATIN, MALIC ACID, CITRIC ACID, NATURAL AND ARTIFICIAL FLAVORS, SUCROSE FATTY ACID ESTERS, SORBITAN TRISTEARATE, BETA-CAROTENE (COLOR), STRAWBERRY JUICE CONCENTRATE, PINEAPPLE JUICE CONCENTRATE, MANGO JUICE CONCENTRATE, VEGETABLE JUICE (COLOR)
Additives
e160a
e160ai
e296
e330
e428
e492
Related Products in Snacks
Sugarfree gum
B NOVA 4
Organic Gluten-Free Classic Vanilla Qookies, Classic Vanilla
Truroots
E NOVA 4
Organic Trail Mix + Dark Chocolate Snacks
Peeled Snacks
D NOVA 4
Fresh blast, sugarfree gum, bubblemint
Fresh Blast
B NOVA 4
Sea salted popped
By sainsbury's
E NOVA 4
Organic Mango Staycation Trail Mix With Dark Chocolate
Peeled Snacks
C NOVA 4
Sugarfree gum
C NOVA 4
Vanilla Meringues, Vanilla
E NOVA 4
Fresh blast, wintergreen sugarfree gum
Fresh Blast
B NOVA 4
Coco Nash Trail Mix + Dark Chocolate
Peeled Snacks
D NOVA 4
Ancient Three-Seed Qookies
Truroots
E NOVA 4
Rich Chocolate Chip Qookies
Truroots
E NOVA 4