Barcode: 5010775199613
Fruit & Crunch Choc Bar
by NOMO
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
no lactose
no nuts
rainforest alliance
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 501.0 kcal |
| Fat | 26.0 g |
| of which saturated | 15.0 g |
| Carbohydrates | 61.0 g |
| of which sugars | 42.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Sugar, cocoa butter*, rice powder (dried rice syrup, rice starch, rice flour), raisins, cocoa mass*, inulin, rice flour, shea oil, emulsifier (lecithins), sea salt, raising agent (sodium bicarbonate), sunflower oil, flavourings.
Additives
e322
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Snack Farm, Assorted Fruit Slices
Overseas Foodlink Inc.
D NOVA 4
Grain Free Pretzels Hatch Chile Lime
Fit Joy
D NOVA 4
Grain Free Pretzels Himalayan Sea Salt
FitJoy
D NOVA 4
Real dried aloe vera + ginger snacks, real dried aloe vera + ginger
D NOVA 3
Got Milk?, Mini Cookies, Butter
Got Snacks Llc
E NOVA 4
Peanut butter protein hemp
E NOVA 4
Classic shortbread cookies
Got Snacks Llc
E NOVA 4
Vegan protein
E NOVA 4
Neon Sour Gummy Worms
Overseas Foodlink Inc.
D NOVA 4
Snack Farm, Flavored Pistachios, Jalapeno
Overseas Foodlink Inc.
D NOVA 3
Chocolate chip protein hemp cookie
E NOVA 4
Snack Farm, Gummy Sharks
Overseas Foodlink Inc.
D NOVA 4