Barcode: 0021130285723
Fruit cup in extra light syrup
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 56.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 14.1 g |
| of which sugars | 13.6 g |
| Fiber | 1.0 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Peaches, water, sugar, ascorbic acid (vitamin c), natural peach flavor, citric acid.
Additives
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Compote de pommes
Côteaux Nantais
C
La Compote d'Apricots
Côteaux Nantais
B NOVA 3
Compote de fraises avec morceaux
Côteaux Nantais
B NOVA 3
Compote pommes
Planet Bio
A NOVA 3
La compote de pommes
Côteaux Nantais
B NOVA 3
Compote de poires-peren
Côteaux Nantais
A NOVA 3
La compote de fraises allégée en sucres
Danival
A NOVA 3
Compote pommes noix de coco
Côteaux Nantais, Planet Bio
B NOVA 3
La Compote de Pommes Noix de Coco
Côteaux Nantais
NOVA 3
La compote de pêches plates
Coteaux nantais
B NOVA 3
La compote de pêches jaunes
Côteaux Nantais
C NOVA 3
La compote de rhubarbe
Côteaux Nantais
A NOVA 3