Barcode: 9400553012795
Fruit Digestive
by Griffins
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no artificial flavors
no artificial colors
no artificial colours or flavours
Categories
Available in
new zealand
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 468.0 kcal |
| Fat | 18.0 g |
| of which saturated | 9.2 g |
| Carbohydrates | 64.9 g |
| of which sugars | 26.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 877.5 g |
Ingredients
Wheat (52%) (Flour, Bran, Wholemeal), Sugar, Vegetable Fat [Antioxidant (307b from Soy)], Currants (6%), Honey, Milk Solids, Invert Syrup, Raising Agent (Baking Soda), Salt, Cinnamon. CONTAINS WHEAT, GLUTEN, MILK, SOY. MAY CONTAIN EGG, PEANUT, SESAME, SULPHITES, TREE NUTS
Additives
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Orbit Ice - Menta polar
Orbit
NOVA 4
Orange smarties
Limited Edition
E NOVA 4
Smarties Pinguin
Nestlé, Smarties
E NOVA 4
Hafervoll Flapjack Cranberry Kakao
Hafervoll
D NOVA 3
Spéculos
Alnavit
E NOVA 4
KITKAT aux fèves de cacao Ruby, 41,5g, unitaire
Nestlé, Kit kat
E NOVA 4
KitKat with ruby cocoa beans
Nestlé
E NOVA 4
Freedent fraise
Freedent
NOVA 4
Kit kat ruby cocoa beans
Nestlé, Kit Kat
E NOVA 4
Edelmarzipan
Zentis
E NOVA 4
Freedent White Menthe Verte
Freedent, Wrigley's
NOVA 4
Freedent white
Freedent
NOVA 4