Barcode: 0035223012103
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 11.7 g |
| Carbohydrates | 33.3 g |
| of which sugars | 30.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sour cream (cultured grade a milk, grade a cream, stabilizer [modified food starch, sodium phosphate, guar gum, carrageenan, sodium citrate, locust bean gum], gelatin, potassium sorbate), powdered sugar (sugar, corn starch), unsalted butter (pasteurized sweet cream), molasses (unsulfured molasses), spices, natural and artificial vanilla flavor (water, alcohol, propylene glycol, sugar, yellow #5, yellow #6, red 40), citric acid, sodium benzoate and potassium sorbate (as preservatives).
Additives
e102
e110
e129
e1520
e202
e211
e330
e331
e339
e407
e410
e412
e428
Related Products in Condiments
Moutarde de Dijon
LUCE
E NOVA 3
Vinaigre & Poivron piment d’espelette
À L’Olivier
C NOVA 4
Vinaigre balsamique de modène
A l’olivier
Coulis de tomate bio à l’ancienne
Markal
A NOVA 1
Moutarde à l’ancienne
Luce
E NOVA 3
Shoyu sauce au soja et au blé
Luce
E NOVA 3
Shoyu sauce au soja et au blé
Luce
E NOVA 3
Moutarde de Dijon
LUCE
E NOVA 3
Vinaigre balsamique de Modène
Luce
NOVA 2
Préparation à base de vinaigre et de pulpe de poivron au piment d'Espelette
A L'Olivier
NOVA 4
Vinaigre a base de fruit de la passion
A L'OLIVIER, A l'olivier
NOVA 4
Ketchup bio
LUCE
D NOVA 3