Barcode: 0077890576144
Fruit Dots
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no gluten
vegan
no lactose
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 321.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 71.4 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | 14.3 g |
| Proteins | 14.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic Mango Puree Concentrate, Organic Apple Juice Concentrate, Organic Strawberry Puree, Organic Citrus Fiber, Organic Beet Juice Concentrate, Organic Strawberry Juice Concentrate, Natural Strawberry Flavor.
Related Products in Fruit Snack
Pear and apple snack
Bellamy's Organic
C NOVA 1
Fruit & Veggie Bites
Simply Gourmet
D NOVA 4
Pure Fruit Paws Strawberry & Apple
Bear
C NOVA 1
TRACTOR WHEELS Organic Toddler Soft-Baked Bar Strawberry, Pumpkin & Beet
Once Upon A Farm
D NOVA 3
Organics Fruit Strips
Apple & Eve
C NOVA 4
fruit splits raspberry & pineapple
bear
C NOVA 1
Soft Baked Apple Filled Bars Strawberry
MOTT'S
D NOVA 4
Twisted Fruit Bites
Pure Organic
D NOVA 4
Banana Chips and Dark Chocolate Chunks
Del Monte
E NOVA 4
Fruit Winders imp
Kellogg's, Kelloggs
D NOVA 4
Raspberry FRUIT & GRAIN BITES
OLYRA
C NOVA 4
Fruit & Peanut Butter Poppers
Wyman's
C NOVA 4