Barcode: 8431876195996
FRUTAS pêche
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
natural flavors
no added sugar
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
Available in
france, spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 6.0 g |
| of which sugars | 5.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.3 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Skimmed _milk_ 82,7%, peach preparation 15% (peach 7,5%, water, peach juice from concentrate 0,5%, natural flavor, stabilizers : pectin - guar gum - locust bean gum, plant concentrates (lemon - safflower - carrot), acidity regulator : citric acid, sweeteners : acesulfame-K and sucralose), _milk_ protein powder, _lactic_ ferments.
Allergens
milk
Lactic
Additives
e330
e410
e412
e440
e950
Related Products in Dairies
Weyauwega, Cheddar Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 3
Milk Chocolate Variety
Snack pack
NOVA 4
Banana Cream Pie
Snack pack
C NOVA 4
Melting Cheese
E NOVA 4
Vanilla
Snack pack
C NOVA 4
Pudding Butter Scotch
Snack Pack
C NOVA 4
Star dairy, parmesan cheese
Star, Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 4
Weyauwega, Shredded Mozzarella Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 3
Weyauwega, Shredded Cheddar Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 3
Weyauwega, Colby Jack Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 4
Weyauwega, Sharp Cheddar Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 3
Extra sharp cheddar cheese
D NOVA 3