Barcode: 21369209
Fruties
by SweetsShop
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
european vegetarian union
european vegetarian union vegetarian
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 342.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 84.0 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Glukosesirup, Zucker, modifizierte Stärke, Invertzuckersirup, Birnensaft aus Birhensaftkonzentrat 3%, Säuerungsmittel (Citronsäure, Milchsäure), natürliche Aromen, färbende Lebensmittel (Rettich, Curcuma, Saflor, Süßkartoffel, Apfel, Spirulina), Überzugsmittel (Bienenwachs, weiß und gelb, Carnaubawachs).
Additives
e14xx
e270
e901
e903
Related Products in Snacks
Candy, Strawberry, Green Apple
Rips
NOVA 4
Rips green apple and strawberry
D NOVA 4
Rainbow Bite-Size Licorice Pieces
E NOVA 4
Cajillions, Chewy Candies
Foreign Candy Co. Inc.
E NOVA 4
Cajillions, Chewy Candies, Blue Raspberry
Foreign Candy Co. Inc.
E NOVA 4
Bite-size licorice pieces
E NOVA 4
Rips, Eat Some. Share Some, Bite-Size Licorice Pieces, Strawberry Green Apple
Foreign Candy Co. Inc.
D NOVA 4
Cajillions, The Tiny Tasty Chewy Candies, Watermelon
Foreign Candy Co. Inc.
E NOVA 4
Popping candy explosions
E NOVA 4
Squeeze candy, blue raspberry, strawberry, green apple
Foreign Candy Co. Inc.
D NOVA 4
Rips, Licorice Giant Belt, Strawberry
Foreign Candy Co. Inc.
NOVA 4
Hatchables, Toy & Jelly Beans
Foreign Candy Co. Inc.
E NOVA 4