Barcode: 0029405037169
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 405.0 kcal |
| Fat | 14.3 g |
| of which saturated | 14.3 g |
| Carbohydrates | 64.3 g |
| of which sugars | 54.8 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Sugar, water, hydrogenated palm kernel oil with soy lecithin, butter (cream [milk], salt), corn syrup solids, brown sugar, strawberry mash (strawberry puree, sugar, water, dextrose, citric acid, artificial flavor, pectin, algin, sodium benzoate [preservative], red 40)., nonfat dry milk solids, cream (milk) powder, sorbitol, salt, natural & artificial flavor, potassium sorbate (preservative).
Allergens
milk
Additives
e129
e202
e211
e322
e322i
e330
e420
e440
Related Products in Snacks
Coquillages saint jacques à la normande
D NOVA 4
Churros Duo D'Olives Emmental
B NOVA 4
Barres de céréales chocolat
Happy Bio
C NOVA 4
Caramel au beurre salé au sel de Guérande
Lechampion
E NOVA 4
Crackers Sesame & Pavot
D NOVA 3
Barres de céréales cranberries
Happy Bio
C NOVA 4
Coquille saint-jacques à la Bretonne
C NOVA 4
12 mini bouchons briochés
Bigard
D NOVA 4
Touron praline au miel et aux amandes Le Tech
Le Tech
E NOVA 4
Chausson a la bolognaise
Bigard
D NOVA 4
Churros - Maïs, piment d’espelette & graines de pavot
A NOVA 4
Nappage fruits des bois
Lechampion
NOVA 4