Barcode: 7622210400857
Fudge
by Cadbury
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 448.0 kcal |
| Fat | 15.0 g |
| of which saturated | 8.3 g |
| Carbohydrates | 74.0 g |
| of which sugars | 65.0 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
sugar, glucose syrup, palm oil, dried skimmed milk, cocoa butter, cocoa mass, dried whey (from milk), milk fat, emulsifiers (e471, e442), sodium bicarbonate, salt, flavourings,
Allergens
milk
Additives
e442
e471
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Double chocolate walnut
E NOVA 4
Pistachio Baklava
Trader Joe's
C NOVA 3
Hampton Farms, Premium Peanuts, Sweet & Salty
Northampton Peanut Co.
D NOVA 4
Snackers, real cheddar cheese
E NOVA 4
Super extra large peanuts
Northampton Peanut Co.
D NOVA 3
Cashews
Hampton Farms
E NOVA 4
Valencia peanuts
E NOVA 3
Peppermint Brookie
Trader Joe’s
E NOVA 4
100% Natural Ginger Candy, Lemon
Rhee Bros. Inc.
E NOVA 3
Cashews
Hampton Farms
E NOVA 4
Tart Cherry and Pecan shortbread cookies
Trader Joe’s
E NOVA 4
Sleigh Ride Cookies
Trader Joe's
E NOVA 4