Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 459.0 kcal |
| Fat | 19.7 g |
| of which saturated | 8.2 g |
| Carbohydrates | 65.6 g |
| of which sugars | 36.1 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
enriched bleached flour (wheat flour, niacin, reduced iron. thiamin mononitrate [vitamin b1, riboflavin [vitamin b2), folic acidi.corn syrup palm and soybean oils with tbhq and citric acid to protect flavor, sugar, dextrose, water, cocoa. contains 2% or less of each ofthe following: high fructose corn syrup, eggs, soy lecithin, salt, corn starch, leavening (sodium aluminum phosphate, baking šoda), caramel color, natural and artificial flavors, red 40, soybean oil, whey (milk), soy flour, egg whites, citric acid, sorbic acid (to preservé freshness). allergy information: contains wheat, egg, soy, milk. may contain peanuts 5 tree nuts. 9028 3-60-
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Caramelle
Le Piccoline,MD
Fourré cacao
MD
Crackers con riso soffiato
Ca’Bianca
Sfogliatine glassate
MD, Pasticceria del Centro
Choc & Milk, Biscotti al burro con crema di latte e cioccolato al latte
LeBon, MD
Crackers
MD
Crackers Integrali 1 pezzo 40 g.
MD
Le gommose rotelle alla liquirizia
MD
Taralli ai semi di finocchio
Compagnia de' Panettieri, MD
Classic cookies
Bon, MD
Biscuits italiens sablés
MD
Sticks Milk
Le Bon