Barcode: 7622300208820
Fusion - Citron Gingembre Noir
by Côte d'Or
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
cocoa life
green dot
made in belgium
Categories
Available in
belgium, france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 575.0 kcal |
| Fat | 39.0 g |
| of which saturated | 23.0 g |
| Carbohydrates | 47.0 g |
| of which sugars | 45.0 g |
| Fiber | 6.1 g |
| Proteins | 4.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sucre, pâte de cacao, huile de palme, beurre de cacao, beurre concentré, lait écrémé en poudre, pommes, arômes, cacao en poudre fortement dégraissé, lactosérum en poudre (de lait), émulsifiant (lécithines de soja), jus de citron concentré 0,2%. Peut contenir fruits à coque.
Allergens
milk
soybeans
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
Dark chocolate flavored creme-filled rolled wafers, dark chocolate
E NOVA 4
Soup & oyster crackers, soup & oyster
D NOVA 3
Organic whole grain cookies
Simply Balanced
D NOVA 4
Bar Cake
Target Stores
E NOVA 4
Green apple whole grain cookies
D NOVA 4
Sea salt microwave popcorn, sea salt
B NOVA 3
Chocolate hazelnut creme-filled rolled wafers
E NOVA 4
Market pantry, red velvet sandwich cookies
Market Pantry, Target Stores
E NOVA 4
Baked Pie
Target Stores
D NOVA 4
Organic banana bread whole grain cookies
D NOVA 4
Pancake & waffle mix
NOVA 4
Mini twists pretzel
Market Pantry
D NOVA 3