Barcode: 5059697769993
Futge Yogurt
by Tesco finest
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 135.0 kcal |
| Fat | 6.8 g |
| of which saturated | 4.5 g |
| Carbohydrates | 15.4 g |
| of which sugars | 14.0 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 2.8 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Yogurt (_Milk_). Fudge Sauce (18%) [Water, Sugar, Sweetened Condensed Milk (_Milk_, Sugar, _Milk_ Sugar), Cornflour, Butter (_Milk_), Flavourings, Colour (Plain Caramel), Acidity Regulator (Lactic Acid), Salt], Sugar.
Allergens
milk
Additives
e150a
e270
Related Products in Dairies
Grana Padano Gratugiato Fresco D.O.P.
Virgilio
D NOVA 3 Eco-Score C
Natural Vintage Cheddar Cheese Slices
Bega
D NOVA 3 Eco-Score D
Reduced fat colby jack cheese finely shredded
Schnucks
D NOVA 4 Eco-Score D
Vole yoghurt
Bio+
B NOVA 1 Eco-Score B
Tvarohová tyčinka Protein
Milbona, Pilos
NOVA 4
Yoghurt & Oat Clusters - Double Choc
Nomadic
C NOVA 4 Eco-Score B
Epoisses
Berthaut,Savencia
D NOVA 3 Eco-Score B
Краве кисело мляко 4%
Боженци
B NOVA 3 Eco-Score A
Petrella mit frischen Kräutern
Petrella
D NOVA 4 Eco-Score D
Tilsiter
Milbona
D NOVA 4 Eco-Score D
Llet semidesnatada
Llet Nostra
B NOVA 1 Eco-Score C
Müller Joghurt mit der Ecke - Schoko-Flakes
Müller
C NOVA 4 Eco-Score A