Barcode: 9369998331321
Future Burger
by Future Farm
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
no gmos
vegan
non gmo project
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 193.0 kcal |
| Fat | 12.0 g |
| of which saturated | 9.4 g |
| Carbohydrates | 7.9 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 14.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Water, Vegetable Protein (Concentrated Soy Protein (17%), Isolated Soy Protein (2%), Concentrated Pea Protein (1%), Chickpea Flour (1%)), Coconut Fat, Canola Oil, Natural Flavour, Stabilisers (461, 1400), Salt, Natural Colour (162). ALLERGENS: Contains Soy.
Additives
e1400
e162
e461
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
SHIN RAMYUN BLACK
NONGSHIM
NOVA 4 Eco-Score C
Love Crunch Premium Organic Granola
Nature's Path Organic
C NOVA 4 Eco-Score C
Honey BBQ Flavored Sun Chips
Sun Chips
D NOVA 4 Eco-Score B
Macedoine de legumes 300g
Monique ranou
A NOVA 4 Eco-Score A
Coulis de Tomate CHEF - Boîte de 2,5 kg (appertisé)
Chef, Nestlé Professional
B NOVA 3 Eco-Score A
FICELLES CHEVRE POIVRE 100G - KAMBLY - 100g
Kambly
NOVA 4 Eco-Score B
Purees peaches cream yogurt toddler baby food pouches
Gerber
NOVA 4 Eco-Score A
Thin sliced sour dough
Pepperidge farm
C NOVA 4 Eco-Score A
Unsweetened Apple Sauce
Compliments
B NOVA 1 Eco-Score A
Chips nature
Auchan, Pouce
C NOVA 3 Eco-Score B
Organic pineapple tidbits
Kirkland Signature
D NOVA 1
POM'POTES Compotes Gourdes 5 Fruits Exotiques 16x90g Format Familial
5 Fruits, Materne, POM'POTES
A NOVA 4