Barcode: 7898678661790
Future Sausage
by Future Farm
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 16.0 g |
| of which saturated | 13.0 g |
| Carbohydrates | 15.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 11.0 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
Water, Vegetable Protein (14% Concentrated SOY Protein, 2% Isolated SOY Protein 0,5% Concentrated Pea Protein, 0,5% Chickpea Flour), Coconut Oil, Modified Food Starch, Natural Flavouring, Salt, Onion, Fermented Dextrose, Colour [Beet Powder], Sugar, Spices, Garlic, White Pepper, Stabiliser [Methylcellulose], Thickener [Carrageenan], Acid [Ascorbic Acid].
Additives
e300
e407
e461
Related Products in Meat Alternatives
Sautés veggie
Bjorg
A NOVA 3
Veggie et gourmand Panés de blé à l'emmental fondu
Casino, Veggie
C NOVA 4
Galettes Céréales Emmental bio
Bjorg
C NOVA 3
Mini panés de blé
Casino, Veggie
A NOVA 4
Galettes Polenta carottes courgettes lupin
Bjorg
B NOVA 3
Paves fondants
Président
D NOVA 4
Emincé provençal veggie
Bjorg
A
Galettes Pois chiche & potimarron
Bjorg
A NOVA 4
Galette Boulgour sarrasin & poireaux
Casino, Veggie
C NOVA 4
Galettes Quinoa, Millet et Algues
Bjorg
A NOVA 3
Galettes aux épinards et à l'emmental
Casino, Veggie
A NOVA 4
Crousti’gourmand
Le Gaulois
C NOVA 4