Barcode: 3464875070037
GAIA
by GAIA
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
fair trade
no gluten
organic
vegetarian
certified by ecocert
eu organic
non eu agriculture
vegan
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
green dot
made in france
no added sugar
nutriscore
nutriscore grade a
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 338.0 kcal |
| Fat | 13.6 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 52.2 g |
| of which sugars | 11.9 g |
| Fiber | 9.2 g |
| Proteins | 6.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
_Blé_ germé* 41,1 %, _seigle_ germé* 23,2 %,figues* 12,7%, flocons d’_avoine_*,huile de tournesol*, sel marin.
Allergens
gluten
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Lightly frosted whole wheat cereal
Spartan
B NOVA 4
Spartan, honey roasted peanuts, salted
Spartan
C NOVA 4
Toasted Oats, Whole Grain Toasted Oat Cereal
Spartan
C NOVA 4
Bran flake cereal with raisins
Spartan
D NOVA 4
Spartan, dry roasted peanuts, salted
Spartan
C NOVA 3
Magic Shapes, Frosted Oat Cereal With Colored Marshmallow Bits
Spartan
E NOVA 4
Spartan, dry honey roasted peanuts, salted
Spartan
C NOVA 4
Spartan, pineapple tidbits juice
Spartan
A NOVA 1
Spartan, sweetened crunchy corn cereal, cocoa crunchies
Spartan
D NOVA 4
100% Natural Black Tea
B NOVA 1
Spartan, dry roasted peanuts, salted
Spartan
C NOVA 3
Frosted Flakes, Frosted Corn Cereal
Spartan
E NOVA 3