Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 442.0 kcal |
| Fat | 11.6 g |
| of which saturated | 2.6 g |
| Carbohydrates | 77.9 g |
| of which sugars | 44.2 g |
| Fiber | 1.1 g |
| Proteins | 5.3 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Cookies: enriched wheat flour (wheat flour, niacin, iron, amylase, ascorbic acid, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, vegetable shortening (hydrogenated soybean and/or cottonseed oil), invert sugar, dried whole eggs, skim milk powder, baking soda (leavening), salt, artificial flavor. icing decorations: confectioner's sugar, dried egg albumen, titanium dioxide, sugar, soy protein powder, powdered vegetable shortening (partially hydrogenated soybean oil, corn syrup solids, sodium caseinate, mono and diglycerides), corn starch, gum arabic, cream of tartar, salt, ammonium alum, artificial flavor, artificial colors (fd&c yellow #5, fd&c yellow #6, fd&c red #40, fd&c blue #1, fd&c red #3).
Additives
Related Products in Snacks
Lollipopkjærlighet
Knallgodt,Europris
Bacon Snacks
Luxus,Europris
Cool Godteri
Cool,Knallgodt,Europris
Micropopcorn Saltet 10-pk
Knallgodt,Europris
Popcorn
Luxus,Europris
Snacks Miks med Paprika smak
Luxus,Europris
Pepperkaker
Lea
Ekte Bacon Svor
Luxus,Euoropris
Bonbon mirabelle
Confiserie des Hautes Vosges
Pepperkaker
Luxus,Europris
Lofoten Tørrfisksnacks Original 30g
LOFOTPRODUKT AS
Flerkorn Chips med jalapeño krydder
Luxus,Europris