Barcode: 0071828011196
Ghost Pepper Mustard
by Inglehoffer
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
certified gluten free
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 167.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 16.7 g |
| of which sugars | 16.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 5.0 g |
Ingredients
PEPPERS (RED JALAPEÑO, RED CHILI, CAYENNE, GREEN JALAPEÑO, GHOST CHILI PEPPERS, ANCHO PEPPERS), WATER, SUGAR, WHITE DISTILLED VINEGAR, MUSTARD SEED, GARLIC, SALT, GUMS (CELLULOSE, XANTHAN), CITRIC ACID, ONIONS, PRESERVATIVES (SODIUM BENZOATE, SORBIC ACID), SPICES, FLAVORS (ARTIFICIAL, NATURAL), CILANTRO, CHIVES, NATURAL VITAMIN E (PROTECTS FLAVOR), SOYBEAN OIL, TURMERIC, CALCIUM DISODIUM EDTA (RETAINS PRODUCT FRESHNESS), LICORICE ROOT, ANNATTO, GINGER.
Allergens
mustard
Additives
e160b
e200
e211
e330
e385
e460
Related Products in Condiments
Mayonnaise 710 g
Bouton d'or
D NOVA 4
Vinaigrette légère - vinaigre de cidre et échalote - 50cl
Bouton d'or
D NOVA 4
Sauce tomate olive 420g
Fiorini
B NOVA 4
Mini Ketchup
Bouton d'or
D NOVA 3
Sauce tomate provençale 680g
Fiorini
A NOVA 4
Vinaigre Balsamique de Modène "Saveur douce & fruitée"
Netto
NOVA 4
Sauce Poivre
Bouton d'or
E NOVA 4
Netto sce champignon 420g
Netto
A NOVA 4
Mayonnaise 285g
Bouton d'or
D NOVA 4
CIGALOU Mélange épices barbecue viande 200 gr
Cigalou, Intermarché
D NOVA 3
La Moutarde de Dijon, forte et onctueuse
Bouton d'Or
E NOVA 3
Vinaigrette légère - vinaigre de vin rouge et oignons rouges - 50cl
Bouton d'or, Intermarché
D NOVA 4