Barcode: 0034000319312
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 536.0 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 17.9 g |
| Carbohydrates | 64.3 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.6 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
SUGAR, VEGETABLE OIL (PALM OIL, SHEA OIL, SUNFLOWER OIL, PALM KERNEL OIL, &/OR SAFFLOWER OIL), WHEAT FLOUR, SKIM MILK, CORN SYRUP SOLIDS, LACTOSE (MILK), CHOCOLATE, NATURAL & ARTIFICIAL FLAVOR, LECITHIN (SOY), PGPR, ARTIFICIAL COLOR (YELLOW 6 LAKE), SALT, YEAST, BAKING SODA.
Allergens
gluten
milk
soybeans
Additives
e110
e322
e322i
e476
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Ritter sport, coffee-vanilla creme chocolate
Ritter Sport, Alfred Ritter Gmbh & Co. Kg
E NOVA 4
Milk chocolate with butter biscuit bar
Ritter Sport
E NOVA 4
Speculoos Crisp Caramelized Cinnamon Spiced Belgian Cookies
Trader Joe's
E NOVA 3
Ritter sport, milk chocolate filled with yogurt & blackberry creme
Ritter Sport,Alfred Ritter Gmbh & Co. Kg
E NOVA 4
Milk chocolate with corn tortilla chips
E NOVA 4
Ritter sport, european chocolate, espresso
E NOVA 4
Milk Chocolate with Raisins & Hazelnuts
Ritter Sport
E NOVA 4
Ritter sport, fine milk chocolate
Ritter Sport
D NOVA 4
Chocolat noir fourré à la menthe
Ritter Sport
E NOVA 4
Dark Chocolate with Whole Hazelnuts
Ritter Sport
NOVA 4
Chocolate bar milk w nougat-pra
Ritter Sport
E NOVA 4
Ritter sport, milk chocolate, vanilla chai latte
Ritter Sport, Alfred Ritter Gmbh & Co. Kg
E NOVA 4