Barcode: 4088600294582
Giannis
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no artificial flavors
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 145.0 kcal |
| Fat | 4.3 g |
| of which saturated | 3.9 g |
| Carbohydrates | 16.0 g |
| of which sugars | 14.0 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 8.7 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Skimmed _Milk_, Cream (_Milk_), Skimmed _Milk_ Powder, SALTED CARAMEL SAUCE (6%) (Glucose Syrup, Caramelised Sugar, Water, Condensed _Milk_, Sugar, Modified Maize Starch, Salt, Flavouring, Stabiliser: Agar), _Milk_ Proteins, Polydextrose, Maltodextrin, Dextrose, Sugar, Emulsifier: Mono - and Diglycerides of Fatty Acids; Stabilisers: Carrageenan, Guar Gum, Locust Bean Gum; Colour: Ammonia Caramel; Salt, Sweetener: Sucralose.
Allergens
milk
Additives
e1200
e150c
e406
e407
e410
e412
e471
e955
Related Products in Desserts
Classic ice cream
D NOVA 4
Yellow Cake With Rainbow Sprinkles Flavored Birthday Cake Waffles, Yellow Cake With Rainbow Sprinkles
Kellogg's
C NOVA 4
Apple Flavored Mini Pancakes, Apple
Eggo
C NOVA 4
Classic ice cream
D NOVA 4
Rainbow sherbet
C NOVA 4
Disney Frozen Ii Homestyle Waffles
Eggo
C NOVA 4
Original Waffles, Original
Eggo
D NOVA 4
Classic ice cream
D NOVA 4
Mixed Spring Berry Flavored Pancakes, Mixed Spring Berry
Eggo
C NOVA 4
Blueberry Pancakes, Blueberry
Kellogg's, Eggo
C NOVA 4
Orange sherbet
C NOVA 4
Sherbet
C NOVA 4