Barcode: 0049696400640
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 800.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 100.0 g |
| of which sugars | 73.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sugar, glucose syrup, water, citric acid, peppermint oil, titanium dioxide (for color), artificial colors (fd&c red 40, fd&c yellow 5, fd&c blue 1).
Additives
e102
e129
e133
e171
e330
Related Products in Snacks
Sunripe, Mixed Nuts
Parimar Inc.
D NOVA 1
Owyhee, Peanut Brittle
Idaho Candy Company
E NOVA 4
Bobs Sweet Stripes, Soft Mint Candy
Farley's & Sathers Candy Co. Inc.
E NOVA 4
Sunripe, Large Pecans
Parimar Inc.
D NOVA 1
Portabella Jerky Roasted Garlic & Black Pepper
Savory Wild
C NOVA 4
Portabella Jerky Sesame, Ginger & Korean Chili
Savory Wild
D NOVA 4
Sunripe, California Almonds
Parimar Inc.
A NOVA 1
Sweet Stripes, Soft Mint Candy
Ferrara Candy Company
E NOVA 4
Sugar free hard peppermint candy, hard peppermint
Bob's
NOVA 4
Idaho Spud Candy Bar, Idaho Spud
Owyhee
E NOVA 4
Soft mint candy
Ferrara Candy Company
E NOVA 4
Portabella Jerky Sweet Balsamic & Golden Fig
Savory Wild
E NOVA 4