Barcode: 5020379153973
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 547.0 kcal |
| Fat | 31.0 g |
| of which saturated | 19.0 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 60.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.5 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
milk chocolate (sugar, cocoa butter, dried whole milk, cocoa mass, whey powder (milk), lactose (milk), emulsifier (soya lecithins), flavouring), milk solids 14% minimum, cocoa solids 25% minimum, allergy advice for allergens, see ingredients in bold, may also contain peanuts and other nuts, suitable for vegetarians, nutrition information typical values per 100g per a bag (25g) energy 2284k j/
Allergens
milk
Additives
e322
Related Products
Chocolate drink
E NOVA 4
Garlic & onion pasta sauce
Mid's Pasta Sauces
C NOVA 3
True sicilian pasta sauce
Mid's Spaghetti Sauce
C NOVA 3
True sicilian pasta sauce
Mid's True Sicilian Pasta Sauce
D NOVA 3
Italian Sausage and Peppers Pasta Sauce
Mid's
NOVA 4
Meat Bolognese Pasta Sauce
Mid’s
Pasta sauce
True Sicilian Pasta Sauce
A NOVA 3
Tomato & Roasted Garlic Sauce
Mid's
A NOVA 3
Traditional Sauce
Mid's