Barcode: 5060234311377
Giant corn scratchings
by Serious Pig
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
source of fibre
vegan
high fibres
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 435.0 kcal |
| Fat | 14.1 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 66.3 g |
| of which sugars | 1.4 g |
| Fiber | 6.4 g |
| Proteins | 4.9 g |
| Salt | 3.1 g |
Ingredients
Corn 91% (Corn, Sunflower Oil), Rapeseed Oil, Yeast Extracts, Sea Salt, Sugar, White Pepper, Sage.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
CRACKERBREAD WITH QUINOA
Abonett
A NOVA 3 Eco-Score A
Marshmallow Fruity Pebbles
Post
E NOVA 4 Eco-Score C
Fusilli
Classic'
A NOVA 1
Poêlée de légumes bio surgelées
Bio Sonne
A NOVA 3
Reis Riz basmati
Golden Sun
B NOVA 1 Eco-Score D
Ancient Grain 100% Whole Grain Bread
Canyon Bakehouse
NOVA 4
Organic diced tomatoes
General Mills
A NOVA 1 Eco-Score A
Coconut Almond
Valsoia
C NOVA 4 Eco-Score A
Roasted Garlic Loaf
La Brea Bakery
C NOVA 3
Jackfruit en saumure
Coop
A NOVA 3
GRAN TRAMEZZINO
TRE MULINI
C Eco-Score A
Noodles Ramen classici
Suzi Wan
B NOVA 4 Eco-Score B