Barcode: 5010044009407
Giant crumpet
by Warburtons
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
kosher
vegan
kashrut division of the london beth din
vegetarian society approved
vegetarian society approved vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 170.0 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 34.3 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
Wheat Flour [ Calcium, Iron, Niacin (B3) and Thiamin (B1)], Water, Yeast, Raising Agents: E450, E500, E501, Salt, Sugar, Preservative: Calcium Propionate
Additives
e282
e450
e500
e501
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Rijstwafels Bio
Albert Heijn
B NOVA 3
7 soorten granen en zaden
Albert Heijn
B NOVA 3
Biologische kokosolie
Albert Heijn
E NOVA 2
Biologische maïswafels met zeezout
Albert Heijn
A NOVA 3
Maïswafels met zeezout
AH Bio
C
Tuinerwten Fijn (diepvries)
Albert Heijn
A NOVA 1
Kerstboom Bolletjes
Albert Heijn
C NOVA 4
Ananas
Albert Heijn
C
Vleessalade
AH,Albert Heijn
D NOVA 4
Couscous
Ah
A NOVA 3
Zachte rijstdrink naturel
Albert Heijn
C NOVA 4
Maiswafels melkchocolade
Albert Heijn
E NOVA 4