Giant eagle, puffs, cheddar corn
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 571.0 kcal |
| Fat | 42.9 g |
| of which saturated | 5.4 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 2.3 g |
Ingredients
Enriched degermed yellow corn meal (degerminated yellow corn meal, ferrous sulfate, niacin, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), vegetable oil (contains one or more of the following: corn, sunflower or canola oil), cheese seasoning (whey, maltodextrin, whey protein concentrate, cheddar cheese [pasteurized milk, cheese culture, salt, enzymes], salt, lactose, sodium phosphate, semisoft cheese [pasteurized milk, cheese culture, salt, enzymes], butter [cream, salt], citric acid, lactic acid, yeast extract, autolyzed yeast, torula yeast, monosodium glutamate, red 40, red 40 lake, yellow 5, yellow 5 lake, yellow 6 lake, spice, natural flavor, artificial flavor), salt.
Additives
Related Products in Snacks
Fiber bars
Molasses Old-Fashioned Cookies
Food Lion
Swiss rolls snack cakes
Chocolate chip brownies
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Peanut Butter Wafer Bar
FoodLion
Food lion, cream cheese iced red velvet cake
Fiber bars, cinnamon coffeecake
Strawberry jelly rolls
Food lion, old-fashioned cookies
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Food lion, old-fashioned cookies, chocolate chip
Food Lion, Food Town Stores Inc.
French twirls
Food lion, oatmeal raisin, soft
Food Lion, Food Town Stores Inc.