Barcode: 0034000473540
Giant peanut butter easter egg
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 511.6 kcal |
| Fat | 27.9 g |
| of which saturated | 9.3 g |
| Carbohydrates | 58.1 g |
| of which sugars | 53.5 g |
| Fiber | 4.7 g |
| Proteins | 9.3 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Milk chocolate [sugar; cocoa butter; chocolate; nonfat milk; milk fat; lactose; lecithin (soy); pgpr, emulsifier]; peanuts; sugar; dextrose; salt; tbhq and citric acid, to maintain freshness.
Allergens
milk
peanuts
soybeans
Additives
e319
e322
e322i
e330
e476
Related Products in Snacks
Cheese and onion crisps
Snackrite
D NOVA 4
Strawberry cheesecakes
D NOVA 4
Jelly Beans
Dominion
E NOVA 4
energy 690k) 1654 Dairyfine Sharing caring GIANT b
Dairyfine
E NOVA 4
Giant Buttons Caramel
Dairyfine
E NOVA 4
Butter croissant
Aldi
E NOVA 4
Veggie Leo the Lion Chewy Fruit Gums
E NOVA 4
Jelly Beans Original
Dominion
NOVA 4
9 mini ham and cheese jambons
Aldi,Tasty (ALDI)
E NOVA 4
Orange flavour jelly
Aldi
D NOVA 4
Prawn Cocktail flavour crisps
Aldi
D NOVA 4
Caramel crunch
Dairyfine
E NOVA 4