Barcode: 0050400207370
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched wheat flour [flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid], water, sugar, yeast, soybean oil, salt, wheat gluten, calcium propionate (preservative), monoglycerides, datem, calcium sulfate, soy lecithin, citric acid, grain vinegar, potassium iodate, monocalcium phosphate.
Additives
e282
e322
e322i
e330
e341
e341i
e472e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
White bread
no name
C
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D