Barcode: 4009900534895
giant skittles
by Skittles
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 406.0 kcal |
| Fat | 4.2 g |
| of which saturated | 2.4 g |
| Carbohydrates | 91.4 g |
| of which sugars | 75.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | — |
Ingredients
sugar, glucose syrup, palm fat, acid malic acid, dextrin, modified starch, flavourings, maltodextrin, colours e162, e163, e160a, e170, e100, e153, e133, acid citric acid, acidity regulator trisodium citrate, glazing agent carnauba wax, emulsifier lecithin, product may contain an uneven mix of flavours, suitable for vegetarians, eet םסdee0 ח חו
Additives
e100
e133
e1400
e14xx
e153
e160a
e162
e163
e170
e296
e322
e322i
e330
e331
e331iii
e903
Related Products in Snacks
Quinoa Coconut Cookie
Glutenull
C NOVA 3
Cream crackers
E NOVA 4
So Far Gluten-Free, Brownie Bar
Charlene Berry's Dulcimer Evente
E NOVA 4
So Far, Almond Toffee Bar
Charlene Berry's Dulcimer Evente
E NOVA 3
Chocolate storybook, cotton candy, orange dreamsicle
Chocolate Storybook
E NOVA 4
Chocolate storybook, cotton candy banana cream pie
Chocolate Storybook
E NOVA 4
Chocolate storybook, strawberry smoothie
Chocolate Storybook
E NOVA 4
Chocolate storybook, cotton candy, apple pie a la mode
Chocolate Storybook
E NOVA 4
Luvafoodie, Raspberry Caramel
Charlene Berry's Dulcimer Evente
D
Red
Chocolate Storybook
E NOVA 4
Glutenull, Buck Wheat Chocolate Cookie
Charlene Berry's Dulcimer Evente
A NOVA 3
Luvafoodie, Sea Salt Caramel
Charlene Berry's Dulcimer Evente
E NOVA 3