Barcode: 5020379154727
Giant strawberries
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no artificial preservatives
no artificial colors
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 341.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 83.0 g |
| of which sugars | 53.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Glucose Syrup, Sugar, Modified Tapioca Starch, Modified Potato Starch, Acid (Citric Acid), Acidity Regulator (Sodium Citrates), Fruit & Vegetable Concentrates (Spirulina, Safflower, Carrot, Blackcurrant), Natural Flavouring, Vegetable Oils (Palm Oil, Palm Kernel Oil), Glazing Agent (Beeswax, Carnauba Wax).
Additives
e330
e331
e901
e903
Related Products in Snacks
Rice Crackers
Thornhill Farms
C NOVA 4
Dulce Tentacion, Hot & Spicy Bolas De Tamarindo
Sky Blue Digital
C NOVA 4
Mangazo
Sky Blue Digital
D NOVA 3
Baked snack cracker
Thornhill Farms
D NOVA 4
Chocolate Vanilla Swiss Rolls
Quinn’s
E NOVA 4
Candy
Sky Blue Digital
D NOVA 3
Raspberries 'N Cream Swiss Roll
Quinn's
E NOVA 4
Gooey bites
D NOVA 4
Raspberries ‘N Cream Swiss Rolls
Quinn's
E NOVA 4
Baked snack cracker
Thornhill
D NOVA 3
Thornhill farms, sanck 'n' bites, thin & crispy rice cracker chips, applewood smokey bbq
Thornhill Farms
C NOVA 4
Baked Snack Cracker Thins
Thornhill Farms
D NOVA 4