Barcode: 0070430110075
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 46.4 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 10.7 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched wheat flour [flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid], water, whole wheat flour, wheat gluten, sugar, yeast, soybean oil, molasses, salt, calcium sulfate, calcium propionate (preservative), datem, monocalcium phosphate, monoglycerides, soy lecithin, potassium iodate.
Additives
e282
e322
e322i
e341
e341i
e472e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Lime Jalapeno Pepper Jelly, Lime Jalapeno
B NOVA 3
Brooklyn Bagels
Bells Real
C NOVA 4
Brooklyn bagels
B NOVA 3
Lime Juice Blend
B NOVA 4
Natural minnesota cultivated wild rice
A
Bagels By Bell Ltd., Cinnamon Raisin Mini Bagel
Bagels By Bell Ltd.
C NOVA 4
Everything mini bagel
D NOVA 4
Organic Sel Gris Olive Oil Flatbread
Rustic Bakery
D NOVA 3
THAI JASMINE RICE
VEETEE
Brooklyn bagels
C NOVA 4
Bagels
B NOVA 3
Bagels By Bell, Fresh Bake Shop Plain Mini Bagel
Bagels By Bell Ltd.
C NOVA 4