Giant White Enriched Bread
by Super Bread
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 286.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 53.6 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 10.7 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
ENRICHED FLOUR (WHEAT FLOUR, MALTED BARLEY FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMIN MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID), WATER, HIGH FRUCTOSE CORN SYRUP, YEAST, CONTAINS 2% OR LESS OF EACH OF THE FOLLOWING: SOYBEAN OIL, SALT, CALCIUM SULFATE, WHEAT FLOUR, SOY PROTEIN CONCENTRATE, GROUND FLAX SEEDS, SUGAR, CALCIUM PROPIONATE (A PRESERVATIVE), MONO AND DIGLYCERIDES, SODIUM STEAROYL LACTYLATE, MALTODEXTRIN, GUAR GUM, DATEM, ENZYMES, HIGH OLEIC CANOLA OIL, LACTIC ACID, ASCORBIC ACID (DOUGH CONDITIONER), AMMONIUM SULFATE, SILICON DIOXIDE, NATURAL FLAVORS, ASCORBIC ACID (A PRESERVATIVE), CITRIC ACID (A PRESERVATIVE).
Additives
Related Products in Undefined
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
Sliced Pears
Del Monte Foods.
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
Margarine
Land O Lakes
Country Style Baked Beans
Bush's Best
Complete Pancake Mix
Meijer
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc