Barcode: 07826502
Ginger ale and lemonade
by Canada Dry
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 140.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 36.0 g |
| of which sugars | 36.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Carbonated water, high fructose corn syrup, citric acid, clarified lemon juice concentrate, sodium benzoate and potassium sorbate (preservatives), natural flavors, acacia gum, ester gum, yellow 5.
Additives
e102
e202
e211
e330
e414
e445
Related Products in Beverages
Jermuk, natural mineral water
Jermuk
A
Strawberry Lemonade
spindrift
NOVA 1
Blood Orange Tangerine
Spindrift
B NOVA 1
Spicy vodka
Botticelli
NOVA 3
Pura Kids Infused Naturally Flavored Drink
NOVA 4
ZOA healthy warrior energy drink
Zoa
B NOVA 4
Alkaline Purified Water
B NOVA 1
Tropical Punch Zero Sugar
Zoa
NOVA 4
Chocolate milk
E NOVA 4
big’ easy KOMBUCHA
NOVA 3
Odyssey Energy + Focus
B NOVA 4
Recess mood strawberry rose magnesium & adaptogen infused sparkling water
Recess
B NOVA 4