Barcode: 2150519215186
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 0.4 kcal |
| Fat | 15.7 g |
| of which saturated | 9.9 g |
| Carbohydrates | 68.4 g |
| of which sugars | 35.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Wheat Flour [Vitamins (Thiamin, Folate)], Unsalted Butter (Milk), Golden Syrup, Brown Sugar, Caster Sugar, Egg, Icing Sugar, Chocolate Drops [Contains Milk and Soy], Water, Ginger (0.6%), Mixed Spice, Sodium Bicabonate. Nutmeg, Cloves, Salt, Egg White Powder [Actiwhite), Natural-Colours and Lemon Julce (Contains Sulphites)
Allergens
milk
Related Products in Snacks
Vitalgebäck
Finest Bakery
E NOVA 4
Sea Salt Cassava & Chickpea Crackers
Savoritz
C NOVA 4
Cassava & chickpea crackers
Savoritz
C NOVA 4
Mini muffins maple 5 packs of 20 muffins
Baker’s treat
E NOVA 4
Baked Oat Bar Chocolate Chip
Elevation Kids
D NOVA 4
White Chocolate Style Peppermint Bark
Choceur
E NOVA 4
Cantuccini aux amandes
Cucina Nobile
E NOVA 4
Chocolate Apples
Choceur
E NOVA 4
Schoko Donuts
Good choice
D NOVA 4
Wiener Apfelstrudel
Gutes vom Bäcker
C NOVA 4
Frühstückskipferl
Fischer Brot
D NOVA 4
Mini Muffins Chocolate Chip
Baker's Treat
E NOVA 4