Barcode: 9311493003234
Ginger Beer Glass Bottle
by Bundaberg
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
fabrique en australie
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 21.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 5.2 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Carbonated Water, Sugar, Ginger Root, flavourings, acids (citric acid, malic acid), preservatives (potassium sorbate, sodiymBenzoate), Antioxidant (Ascorbic Acid), Thickener (xanthan gum), sweetner (sucralose), yeast.
Additives
e202
e296
e300
e330
e415
e955
Related Products in Beverages
Organic Blood Orange Italian Soda
Whole Foods Market
E NOVA 4
Chocolate cage-free egg white protein powder, chocolate
E NOVA 4
Ginger sparkling water, ginger
B NOVA 4
Blood orange italian soda
E NOVA 4
Vanilla
E NOVA 4
Sparkling water
B NOVA 4
Cucumber melon sparkling water, cucumber melon
B NOVA 4
Spiced sicilian orange naturally flavored italian soda
E NOVA 4
Pink grapefruit italian soda
E NOVA 4
Organic Italian Soda
Whole Foods Market
E NOVA 4
Organic tropical blend italian soda
E NOVA 4
Pineapple Passion Fruit Italian Sparkling Mineral Water
Whole Foods
B NOVA 4